Jak zainstalować certyfikat SSL w WordPressie? Really Simple SSL na ratunek!

Kiedy pierwszy raz instalujesz na swojej stronie certyfikat SSL, możesz się zdziwić, że po jego aktywacji przy adresie twojej strony brakuje charakterystycznej zielonej kłódki i napisu „Bezpieczna”. Z czego to wynika i jak sobie z tym poradzić?

W momencie instalacji certyfikatu SSL, wprowadzając adres swojej strony zauważysz, że ta wczytuje się tak jak wcześniej i nie widać żadnej różnicy. Wynika to z tego, że otwiera się w domyślnej formie z przedrostkiem http:// a nie https://. Jak w takim razie wymusić wczytywanie https://?

Osoby zaawansowane zrobią to we własnym zakresie edytując plik .htaccess. Jest to sposób o wiele trudniejszy, bo łączy się również z innymi czynnościami, które należy wykonać.

Na szczęście istnieje o wiele łatwiejsza metoda, która zadowoli szczególnie posiadaczy stron opartych o CMS WordPress i jest nią instalacja wtyczki Really Simple SSL.

Zainstalowałem wtyczkę. Co dalej?

Uruchom ją i po prostu kliknij Go ahead, activate SSL!

really simple ssl aktywacja

To jeszcze nie wszystko.

Zapewne zauważyłeś, że twoja strona wczytuje się już z przedrostkiem https://, ale brakuje jeszcze zielonej kłódki i napisu „Bezpieczna”. Żeby uzyskać pełne zabezpieczenie, musisz zmienić wszystkie linki w obrębie swojej strony tak, żeby każdy z nich zaczynał się od https://.

Zdaję sobie sprawę, że brzmi to strasznie, bo tych linków mogą być naprawdę tysiące. Na szczęście istnieje wtyczka, dzięki której bez żadnych umiejętności technicznych zrobisz to błyskawicznie.

Nazywa się… WP Migrate DB

Uruchom wtyczkę, otwórz ustawienia i zmień domyślnie zaznaczone Export File na Find & Replace.

W polu tekstowym obok Find wprowadź adres swojej strony z przedrostkiem http:// a w polu obok Replace z przedrostkiem https://. Przykład na zdjęciu poniżej.

migrate db find and replace

Teraz tylko kliknij button Find & Replace.

Udało się. Na twojej stronie znajduje się poprawnie zainstalowany certyfikat SSL.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

  1. Dodaj nowy wariant strony z przedrostkiem https:// do Search Console. Kiedy Google ponownie przeindeksuje twoją stronę, w wynikach wyszukiwaniach zaprezentuje ją z przedrostkiem https://. Certyfikat SSL ma wpływ na pozycjonowanie, o czym oficjalnie poinformowało Google. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Search Console, koniecznie zacznij to robić – znajdziesz tam wiele interesujących informacji.
  2. Zmień adres strony w Google Analytics.

Sprawdź nas, Elastyczny Web Hosting przyjmie każdy ruch z Twojej strony!

To wszystko! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pamiętaj, że sekcja z komentarzami poniżej jest dla ciebie.

5 komentarzy On Jak zainstalować certyfikat SSL w WordPressie? Really Simple SSL na ratunek!

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany.