Jak wybrać dobry hosting? 6 najważniejszych elementów na które należy zwrócić uwagę

Hosting Lip 25, 2016 Brak komentarzy

Który hosting wybrać?

 

 

Wielu z nas w przeszłości stało przed decyzją dotyczącą wyboru odpowiedniego hostingu. Dla niektórych najważniejsze były opinie na temat danego usługodawcy, dla innych cena, a dla jeszcze innych możliwość rozwoju bądź przyjazność narzędzi do zarządzania.

Hosting jest wyjątkowo złożoną usługą z czego doskonale zdajemy sobie sprawę. Niestety nie ma uniwersalnej oraz prostej zasady, która pozwoli wybrać najlepszy produkt, dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu tylko te najważniejsze z naszej perspektywy elementy 🙂

 

Koszt usługi w dłuższym okresie czasu oraz w przeliczeniu na parametry

Dla większości Klientów najistotniejszym elementem jest cena produktu w dłuższym okresie czasu oraz jej stosunek do parametrów oraz jakości. W zależności od dostawcy są różne praktyki, jednak zalecamy przeliczenie kosztu usługi w skali przynajmniej 2 lat, a następnie podzielenie tej kwoty przez ilość GB powierzchni, którą otrzymujecie. Dzięki tej prostej metodzie, będziecie w stanie sprawdzić ile pozornie tani (lub drogi) hosting kosztuje w przeliczeniu na zasoby. Zalecamy także szczególne zwrócenie uwagi na limity związane z transferem danych, które niestety wciąż występują u mniejszych usługodawców. Oczywiście na tym nie powinna skończyć się Wasza droga w weryfikowaniu oferty hostingu – zapraszamy do dalszego czytania 🙂

Szybkość wczytywania stron internetowych

Każdy z nas chce, aby nasza strona WWW wczytywała się najszybciej jak to możliwe. Przed zdecydowaniem się na zakup hostingu, rekomendujemy wypróbowanie okresu testowego, a następnie zainstalowanie np. WordPressa za pomocą dostępnych w panelach autoinstalatorach aplikacji. Po zainstalowaniu strony WWW, polecamy sprawdzenie czasu wczytywania za pomocą narzędzi takich jak http://test.watchscript.pl/ bądź http://tools.pingdom.com/.

Szybkość i zakres odpowiedzi supportu

Bardzo często spotykamy się z tym, to support jest najważniejszym czynnikiem dla którego wybierany jest ten, a nie inny hosting. Zazwyczaj największą uwagę do tego elementu przykuwają osoby, które już posiadają usługi hostingowe w jakiejś firmie. Wynika to z tego, że zdają sobie sprawę jak duże ma to znaczenie w momencie gdy np. Twoja strona nie działa bądź jest zawirusowana. Istotne będzie także to, czy firma hostingowa indywidualnie potraktuje Twój problem, czy będzie patrzyła na niego wyłącznie przez pryzmat procedur.

Szybkość supportu oraz jego zakres można sprawdzić najlepiej już po założeniu konta testowego pytając np. o sposoby na przyśpieszenie WordPressa bądź procedury u hostera dotyczące reakcji zawirusowanie Twojej strony. Gwarantujemy, że w zależności od dostawcy czas odpowiedzi oraz jej zawartość będą skrajnie różne 🙂

Opinie na temat firmy w sieci

Niezmiennie bardzo istotnym czynnikiem dotyczącym wyboru usługi hostingowej jest kwestia opinii na temat hostingu w sieci. W przypadku tej specyficznej branży, rekomendujemy skorzystanie z forum tematycznego webhostingtalk.pl. Niestety tak jak w każdym miejscu obecnie w sieci, niektóre opinie są “szeptami” poszczególnych dostawców – zalecamy pilne studiowanie, ponieważ większość jest bardzo widoczna 🙂

Możliwość rozwoju w ramach usługi hostingowej i nie tylko

W przypadku niektórych projektów, z góry wiemy, że nie osiągniemy stałego, bardzo dużego ruchu użytkowników (np. proste strony wizytówki). Jednak w większości przypadków tworzymy po to swoje serwisy, aby osiągnąć z nimi sukces, który jest możliwy najczęściej dzięki osiągnięciu dużej popularności. Niestety większość ofert hostingowych nie jest dostosowana do takich okoliczności i przy pierwszym większym obciążeniu, Wasza strona jest niedostępna ze względu na brak zasobów.

Wybierając swój hosting, sprawdźcie tzw. parametry bezpieczeństwa – czyli spis różnych limitów oraz zasobów. Istotne, aby w/w parametry uwzględniały zróżnicowanie per pakiet hostingowy (im wyższy, tym więcej zasobów), ponieważ wtedy w przypadku wyczerpania zasobów, będziecie w stanie łatwo rozwiązać problem na początkowym etapie.

Niestety najgorzej sytuacja wygląda w momencie, kiedy Wasz serwis będzie potrzebował więcej zasobów niż to będzie możliwe na shared hostingu. W tej sytuacji konieczne będzie przejście na całkowicie inny typ usługi – VPS bądź serwer dedykowany. To działanie przede wszystkim wiąże się z przeniesieniem waszej strony, znacznie wyższymi kosztami, inną platformą zarządzania oraz koniecznością znalezienia administratora. Tylko w nielicznych przypadkach, przejście na wyższy VPS jest łatwe i nie wiąże się z migracją serwisu WWW (np. w dhosting.pl)

Wygoda, mobilność, funkcjonalności panelu zarządzania

Prostota panelu zarządzania jest szczególnie istotna gdy nie posiadasz doświadczenia z usługami hostingowymi. W 95% przypadków, intuicyjność narzędzi do hostingu jest na bardzo złym poziomie przez co użytkownicy są niemal stale na linii z supportem, bądź wylewają swoją frustrację na forach internetowych czy w social media. Pomimo dojrzałej ery smartphonów, tylko jedna firma w Polsce posiada aplikacje mobilne do zarządzania usługami. Z przykrością uważamy, że pomimo tak dużego znaczenia dla Klientów, firmy hostingowe najbardziej zaniedbują właśnie ten element.

Nasza rekomendacja? Zanim kupisz hosting, spróbuj za pomocą niego zainstalować stronę, skonfigurować konto FTP czy adres mailowy. Te podstawowe działania powinny Ci wystarczyć do wypracowania swojego zdania.

A Wy na co zwracacie uwagę wybierając hosting?
dhosting.pl Team

dhosting.pl Team

Materiały opracowane wspólnie przez członków zespołu dhosting.pl.