Nowa filozofia zarządzania hostingiem

Domeny , Hosting , Nowości , Porady Gru 21, 2015 2 komentarzy

Minął tydzień od kiedy udostępniliśmy nową wersję autorskiego projektu dPanel 2.0. Mamy za sobą przeczytane setki opinii i cały czas spływają do nas następne. Dziękujemy za wszystkie i nie przestawajcie wysyłać! Mimo, że mieliśmy pewne obawy oddając Wam nową wersję panelu administracyjnego związane z tym, że jego nowa wersja może nie spełnić Waszych wymagań, jesteśmy miło zaskoczeni, że docierające do nas opinie są bardzo pozytywne. Jest to dla nas o tyle ważne, że właśnie Wasze szczere opinie zbudowały w nas przekonanie, że zrobiliśmy coś dobrego i jest to motywacją do dalszej ciężkiej pracy. A zapewniam Was, że ten rok nie był dla nas lekki. Wróćmy jednak do meritum…

Nowy dPanel v2 działa pełną parą!

Ostatni tydzień upłynął Wam na poznawaniu nowej wersji dPanelu, jego odświeżonego wyglądu, nowych funkcji i ukrytych dodatkowych opcji (a jest ich wiele). My w tym czasie zbieraliśmy i analizowaliśmy Wasze uwagi oraz sukcesywnie naprawialiśmy pojawiające się usterki lub niedociągnięcia. Specjalnie też nie przygotowaliśmy listy zmian, które wdrożyliśmy w nowym dPanelu, aby zobaczyć jak dużo użytkowników poradzi sobie z nowym interfejsem i czy okaże się on wystarczający intuicyjny. Zrobiliśmy to w myśl zasady: przecież nie każdy Użytkownik musiał mieć wcześniej styczność z panelem zarządzania hostingiem. Zatem postawiliśmy sobie trudne zadanie: panel musi być prosty, intuicyjny i najlepiej, aby jak najwięcej robił za użytkownika 🙂 A zatem również będzie pilnował np. poprawności konfiguracji, czy innych problemów wynikających z życia usług hostingowych.

Największa zaleta nowego panelu

widok_konta_www

Część z Was bardzo szybko poznała i doceniła największą zaletę, a zarazem najważniejszą funkcjonalność nowego dPanelu. Funkcjonalność, której nie ma jeszcze nikt w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Funkcjonalność, która rozwiązuje wiele problemów związanych z codziennym zarządzaniem swoimi stronami WWW, których dzisiaj mamy coraz więcej i coraz trudniej jest nimi zarządzać.

Dostępne panele administracyjne nie radzą sobie dobrze z sytuacjami, gdy użytkownik ma kilka stron a już nie mówiąc przy 20, 50, a nawet 100 stron. Do tego dochodzi drugie tyle baz danych, jeszcze więcej kont FTP z różnymi uprawnieniami w zależności od pracowników. Nagle okazuje się, że potrzebny jest już administrator na pełny etat, który ogarnie ten bałagan i plątaninę usług.

Przygotowaliśmy remedium na te problemy. Chodzi tu oczywiście o nową funkcjonalność, którą nazwaliśmy powiązywaniem usług. Jeżeli macie pomysł jak nazwać to lepiej – czekamy na propozycje. Wierzymy, że wprowadzamy powiązanie jako pierwsi choć naprawdę nie jest to dla nas najważniejsze.

Powiązywanie usług lekiem na całe zło

Powiązywanie usług to nic innego jak powiązywanie poszczególnych usług ze stroną WWW np. skrzynki e-mail ze stroną WWW. Ma to rozwiązać szereg różnych problemów, które występują w typowym dniu pracy administratora serwera. Taki admin przecież nie spamięta, czy też jego ludzka natura może mu nie pozwolić na zapamiętanie tak wielu rzeczy, które na bieżąco są zgłaszane np. przez przełożonego. A przełożeni są różni, tak samo jak i problemy, które mogą wystąpić. Niestety ta niepamięć ma często katastrofalne skutki w postaci niedziałającej strony, utraty danych (o wartości liczonej w milionach, przynajmniej dla przełożonego), czy chociażby niedostarczania wiadomości z formularza kontaktowego firmowej strony. Zatem pewnie i utrata potencjalnych klientów. Znów strata „milionów”. Przypadków może być wiele. Teraz już na poważnie chciałbym omówić przypadki najczęściej zgłaszane przez naszych klientów w ostatnich kilku latach; przypadki, które były dla nas motorem napędowym do wprowadzenia rewolucyjnych zmian.

Najczęstsze problemy:

„Usunąłem przypadkiem bazę danych dla swojej strony. Jak ją odzyskać?”

Nie uwierzę, że chociaż raz nikt nie miał takiego problemu. W plątaninie usług o to nie trudno. Na to pytanie większość usługodawców (w tym do niedawna my) odpowiedziałoby, że trzeba przywrócić bazę danych z kopii bezpieczeństwa. Samodzielnie lub musi to zrobić administrator serwera. My założyliśmy, że takich zgłoszeń Wy nie chcecie nam zgłaszać, bo jest to bardzo stresujące dla Was, gdy nie działa strona, a my nie chcemy ich dostawać, bo jeszcze bardziej stresujemy się, gdy chcemy jak najszybciej ją przywrócić 🙂 Dlatego problem usuwamy u źródła. Pilnujemy, abyście nie usunęli przypadkowo bazy danych związanej ze stroną WWW. Dzięki mechanizmowi powiązań, jeżeli baza danych jest powiązana ze stroną WWW, to admin zostanie ostrzeżony i przypomnimy mu, że ta baza jest powiązana z daną stroną i dzięki temu przypadkowo jej nie usunie. A tym samym nie wygeneruje awarii, nie będzie potrzeby przywracania bazy z kopii bezpieczeństwa. I co najważniejsze – nie stracimy „milionów” 🙂 Dodam, że przywracanie kopii bezpieczeństwa w nowym dPanelu jest już w pełni zautomatyzowane i samodzielnie zarządzasz swoimi kopiami bezpieczeństwa, tworzysz dodatkowe, przywracasz, usuwasz. Nie musisz się z nami kontaktować przez HD. Więcej na pomoc.dhosting.pl.

Kolejne problemy:

„Próbuje przenieść swoją stronę na wydzielone konto hostingowe. Proszę o informację, które usługi mam przenieść?

Podobnie jak wyżej. Każda strona WWW może mieć wiele usług powiązanych ze sobą, takich jak konta e-mail, konta FTP, bazy i użytkownicy MySQL. W module Strony WWW przy danej stronie WWW w akcji „Dane dostępowe” uzyska pełny katalog powiązanych usług, dane dostępowe do nich tj. URL lub host, login, a nawet hasło (tak hasło!). Komplet danych. O bezpieczeństwie przechowywania haseł piszę nieco dalej.

„Dlaczego z mojego sklepu nie wychodzą maile? Wczoraj działało.”

Strony WWW często korzystają ze skrzynki pocztowej przez SMTP, aby aplikacja mogła wysyłać wiadomości e-mail. Niektóre aplikacje wykorzystywane są także do odbioru wiadomości np. CRM-y. Naszemu przykładowemu adminowi zdarza się, że musi zmienić hasło do skrzynki pocztowej bo musi uzyskać do niej dostęp („natychmiast albo stracimy miliony”) albo gdy pracownik firmy utracił hasło i trzeba wygenerować nowe. Zmieniając hasło spowoduje, że korzystająca z tego samego adresu, strona WWW przestanie wysyłać lub odbierać wiadomości. Znowu pojawiłby się problem. Powiązywanie usług ponownie przychodzi z ratunkiem. Podczas zmiany hasła do skrzynki pocztowej przypomni administratorowi, że musi uaktualnić hasło w konfiguracji strony WWW.

„Mam kampanię. Potrzebuję wydajniejszy serwer na 2 dni.”

Powiązanie usług ma umożliwić w przyszłości płynną migrację strony i powiązanych z nią usług na inny serwer w ramach infrastruktury dhosting.pl. Dlatego wymyśliliśmy nową strukturę loginów do usług FTP, bazy danych, użytkownicy SQL. Pierwsza część loginu (prefiks) jest losowy, a drugą część można wybrać samodzielnie. Pozwoli to na pełną migrację powiązanych usług na inne konta dPanel bez skomplikowanych migracji, zmiany konfiguracji w plikach stron, a przede wszystkim podawania nowych danych dostępowych do strony pracownikom, webmasterom i innym osobom, którzy korzystali z zasobów np. FTP. Zatem taka migracja będzie całkowicie transparentna. Jak się ma to do kampanii? Bardzo dużo. Migracja z dKonto na dVPS będzie banalnie prosta i będzie skonstruowana tak, aby zabezpieczyć stronę przed długimi niedostępnościami i interesy właściciela strony przed utratą „milionów”. Planujemy też wiele innych ważnych zmian w tej materii, ale to temat nie na dziś.

„Brakuje jednego miejsca, w którym znajdę wszystkie dane dostępowe FTP, MySQL, E-MAIL związane z konkretną stroną, a które muszę przekazać webmasterowi.”

Dzięki powiązaniom administrator dostaje pełny wykaz usług i danych dostępowych. Łatwo i szybko może wydrukować PDF i przekazać osobie, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie stroną lub jej tworzeniem.

„Nie pamiętam swoich haseł.”

Problem, który dotyczy na pewno większości z nas. Jest wiele narzędzi do zapamiętywania i przechowywania haseł. Nie zawsze są one wygodne do użytkowania. Wielu z nas, zamiast zapisać nowe, trudne i losowe hasło w dedykowanym narzędziu, decyduje się na wybranie takiego, które jest prostsze, ale też używane w wielu innych serwisach. Mimo że jest to bardzo niebezpieczne i niezalecane rozwiązanie, stosuje to z wielu nas. Dlatego wymyśliliśmy trzy projekty, które mają ułatwić życie. Pierwsze dwa już zrealizowaliśmy, a trzeci po konsultacjach z Wami będziemy dopracowywać i uruchamiać w najbliższych miesiącach. Pierwszy to zapamiętywanie haseł do usług, które są tworzone automatycznie przez moduł stron WWW. Działa to na takiej zasadzie, że administrator, który tworzy stronę WWW zaczyna od pierwszego kroku jakim jest utworzenie Konta WWW w dPanelu. Jeżeli użyje szablonów aplikacji lub wybierze w opcjach zaawansowanych, aby utworzyć bazę danych i konto FTP, to automatycznie na okres 3 dni zapamiętamy ich loginy i hasła. Dane dostępowe są zapamiętywane w naszym specjalnym systemie, który jest szyfrowany i zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Po 3 dniach te dane zostaną trwale usunięte z naszego systemu. Czy te 3 dni to za mało, czy za dużo? Czekamy na Wasze opinie.

Drugie udogodnienie pojawia się podczas tworzenia skrzynek pocztowych, gdzie dodaliśmy możliwość podania telefonu komórkowego użytkownika skrzynki. Co daje ta nowa funkcjonalność? Podanie numeru powoduje, że po utworzeniu skrzynki pocztowej użytkownik najważniejsze dane dostępowe otrzyma SMSem. Administrator nie będzie już musiał przekazywać takich danych inną drogą, pewnie mniej bezpieczną. Użytkownik skrzynki pocztowej dostanie dzięki temu dodatkowe możliwości, które opisujemy w artykule Zarządzania pocztą e-mail po nowemu w dPanelu oraz Nowy mobilny webmail dPoczta.pl.

Trzecie – dopiero planowane – narzędzie to dedykowany moduł umożliwiający trwałe zapisywanie haseł w dPanelu i to nie tylko tych usług, które zostały utworzone wraz ze stronami WWW. Przewidujemy, że aby odszyfrować i wyświetlić hasło użytkownikowi dPanelu, będzie trzeba podać dodatkowe hasło zabezpieczające.

Instalacja gotowych aplikacji już dostępna

Każdy, kto po raz pierwszy musiał zainstalować WordPressa czy Joomlę, na pewno wie, że może być to proces niełatwy, a w dodatku u każdego operatora wygląda on inaczej. Jako że dostawaliśmy wiele zgłoszeń i sugestii, aby uprościć ten proces, udostępniliśmy instalator aplikacji, który całą instalację przeprowadzi za Was: utworzy bazę i użytkownika MySQL, zainstaluje aplikację, a po wszystkim wyświetli okno z danymi potrzebnymi do zalogowania do panelu administracyjnego CMSa. To wszystko! Od tej pory można korzystać ze swojej strony WWW zainstalowanej w mniej niż minutę!

Dziękuję, że dotarłeś aż tutaj

Ten artykuł nie należy do najkrótszych. Zdaję sobie z tego sprawę. Zmiany, które wprowadziliśmy w dhosting.pl są bardzo ważne i chcieliśmy wyjaśnić dlaczego zdecydowaliśmy się wprowadzić tak duże i rewolucyjne zmiany. Powiedzcie nam, co myślicie o naszej nowej filozofii? Zachęcamy was do podzielenia się z nami opiniami poprzez komentarze pod artykułem, wiadomości na naszym profilu na Facebooku oraz przez dedykowany moduł „Błędy i problemy” w nowym dPanelu.

Dotarłeś do końca? Mikołaj ma prezent dla Ciebie!

Rozdajemy 1000 domen .PL za 0 zł. Pierwsze tysiąc zamówień, które do nas wpłynie na rejestrację domeny .PL do dnia 23 grudnia, do godziny 16:00, zostanie zarejestrowana za darmo! Nie ma limitów na użytkowników ale nagradzamy wyłącznie naszych aktualnych użytkowników zarejestrowanych do dnia 20 grudnia 2015r. Domeny zostaną zarejestrowane na rok bez konieczności ich odnowienia. Domeny zostaną zarejestrowane po zakończeniu składania zamówień – czyli 23 grudnia po godzinie 16:00.

Rafał Kuśmider

  • beny

    „A za tem” razem… do przodu, hej!

  • Przed chwilą dokonaliśmy rejestracji domen .PL za 0 zł.

    Dziękujemy wszystkim tym, którzy zapoznali się z artykułem na blog.dhosting.pl o nowej filozofii hostingu. Wszystkim czytelnikom w nagrodę otrzymali możliwość rejestracji nielimitowanej ilości domen (musieli być naszymi Klientami). Najbardziej aktywny użytkownik dokonał rejestracji aż ~100 domen .PL za darmo! Bez żadnej zobowiązującej umowy w następnych latach. Gratulujemy! Zapraszamy wszystkich do śledzenia nas na FB i blog.dhosting.pl a przede wszystkim do zainstalowania naszej aplikacji mobilnej dhosting.pl (iOS, Android, Windows Phone). Takie akcje promocyjne będą zdarzały się częściej! Bądźcie czujni!

    Życzymy Wesołych Świąt ! 🙂